Prime Cell láká do Ostravy biotechnologické start-upy ze zahraničí

Společnost Prime Cell, která se zabývá regenerativní medicínou a vývojem a výrobou léčiv z lidských buněk, oddělila vlastní vývoj od bioinkubátoru pro start-upy a rozdělila se na dvě nové firmy. Vznikla tak Prime Cell Advanced Therapy, což je výzkum a výroba léčivých prostředků, a Prime Cell Bioscience, jejíž součástí je bioinkubátor 4Medi, a která spolupracuje na vývoji a výzkumu se start-upy a láká zahraniční know-how. Do Česka chce firma přivést výzkumníky s nápady z celého světa a spolupracovat s nimi na vývoji moderní léčby. 

V současnosti sídlí v rozsáhlé budově 4Medi v areálu Fakultní nemocnice Ostrava 13 nájemníků, z toho sedm start-upů. Místní mladé firmy se zabývají farmacií, biochemií, biologií, vývojem přístrojů a dalšími medicínskými obory. Právě na propojení oborů si inkubátor zakládá. "Cílem je, aby se výsledky výzkumu start-upů dostaly co nejdříve k pacientům," říká o výběru firem Michal Zahradníček, majoritní vlastník Prime Cell.

Nápady z ciziny jsou pro inkubátor zásadní a Prime Cell tak na konci minulého roku do 4Medi najala člověka, který v USA a Kanadě hledá mladé vědce se slibnými výsledky výzkumu v biotechnologiích. A ještě letos by se v parku měla usídlit firma, která v této oblasti působí jako "lovec mozků" a nadějných start-upů v pre-seed fázi, tedy v úplných, a pro investory velmi rizikových, začátcích.

Samotná Prime Cell spoléhá, stejně jako inkubátor, na spolupráci se zahraničními výzkumníky. Je to součást strategie, jak získat nápady a dále je rozvíjet. Firma nyní například připravuje zahájení testování léku pro léčbu ischemie na lidech. Preklinický výzkum, na kterém Prime Cell spolupracovala s americkou společností NeuroFx, trval dva roky.

Podobných bioinkubátorů jako je 4Medi je v Evropě hned několik desítek, některé vznikly už v druhé polovině devadesátých let, většina po roce 2000. Inkubátor 4Medi byl otevřen v roce 2014, budova i technologie v ní stály kolem 800 milionů korun, větší část byla zaplacena z evropských dotací.  

 

zpět na seznam novinek