Dalším kritickým předpokladem udržitelné ekonomiky jsou vedle dostatku levné energie nové materiály, jejichž výroba má co možná nejnižší negativní dopad na životní prostředí. Právě to společně s nedostatkem či omezenou dostupností některých vzácných prvků či surovin generuje potřebu přechodu od lineární k cirkulární ekonomice. Tento přechod bude pomalý    a mimořádně náročný jak na finanční zdroje, tak koordinaci protichůdných zájmů mocných zájmových skupin.  

Vzhledem ke kumulaci potřebného know-how a přítomnosti energeticky a materiálově náročného průmyslu v regionu tím vznikají významné nové příležitosti. Využití těchto příležitostí bude kapitálově mimořádně náročné, na druhou stranu tím bude omezena konkurence v nově se objevujících oborech, které s popsaným civilizačním přechodem souvisí. 

Již dnes je v kraji řada společností, které se analýzou vznikajících příležitostí zabývají. Některé z nich se spojily v novém strategickém projektu CirkArena, který mj. vytváří funkční platformu pro spolupráci        a experimentální inovace v dílčích tématech cirkulární ekonomiky (např. využití stavebních či hutních odpadů v souladu s principem „waste2material“ či nové generace obalových materiálů) či v projektu REFRESH, který se zabývá vývojem nové generace materiálů pro 21. sto-letí prostřednictvím unikátních metod atomárního inženýrství šitých na míru požadavkům průmyslové transformace.

Příklady firem z MSK: 

Třinecké železárny, Smolo, MMV, Witkowitz, Vítkovice Steel, Cylinder holding, Magna energy storage, BorschodChem MCHZ, Invent medical, Gamin, Bonatrans, AlInvest, Karla, NIL textile

Prozkoumat ostatní domény