Právě si prohlížíte Průmysl školí zaměstnance, aby zvládli nové technologie. V Moravskoslezském kraji s tím pomáhají experti

Průmysl školí zaměstnance, aby zvládli nové technologie. V Moravskoslezském kraji s tím pomáhají experti

Tento článek je součástí Special reportu: Spravedlivá transformace: Nová příležitost pro uhelné regiony

Moravskoslezský kraj, kdysi symbol těžkého průmyslu a uhelné těžby, dnes prochází zásadní proměnou. Region, který byl desítky let závislý na tradičním fosilním průmyslu, se musí přizpůsobit novým technologickým a ekologickým výzvám. Platí to nejen pro firmy, ale i pro jejich zaměstnance.

Český průmysl se modernizuje, zavádí nové technologie, zejména ty digitální, a snižuje své emise. To však pro úspěšnou zelenou transformaci nestačí. Novým trendům se musejí přizpůsobit i místní lidé, které průmysl zaměstnává.

Právě zde vstupují do hry dva strategické projekty – TRAUTOM a Technologická a podnikatelská akademie, které mají pomoci uhelnému regionu překonat přechod k modernější a udržitelnější ekonomice.

Projekt TRAUTOM financovaný z evropských prostředků se zaměřuje především na firmy, kterým radí s modernizací a vzděláváním jejich zaměstnanců.

„Aktivně oslovujeme firmy, zejména ty, které procházejí změnami spojenými s automatizací, s digitalizací, přechodem na uhlíkově neutrální výrobu, implementují principy cirkulární ekonomiky apod.,“ vysvětluje redakci Martin Navrátil, manažer projektu TRAUTOM a ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MSPAKT), který za projektem stojí.

Proměnou procházejí především společnosti působící v automobilovém průmyslu, hutnictví a v energetice. Pokud modernizaci nepodstoupí, nebudou v evropském měřítku konkurenceschopné. Modernizace přitom není jednorázovou akcí – firmy musejí mít stále oči otevřené a držet krok s rozvojem nových technologií i lidských dovedností.

„Hlavním cílem naší podpory je zajistit pro zaměstnance a obyvatele regionu odpovídající vzdělávání a poradenské služby. Proto spolu s experty z firem a odborných škol definujeme nově přicházející profese a také dovednosti, které si stávající zaměstnanci budou muset do budoucna osvojit,“ objasňuje Navrátil.

Poznatky jsou pak užitečné jak pro firmy z regionu, tak i pro technicky zaměřené školy, které mohou trendům přizpůsobit nabízené kurzy. Díky tomu by se měly zlepšovat dovednosti lidí a spolu s nimi i konkurenceschopnost firem.

„Zároveň jsme založili kariérní centrum, které nabízí profesní a kariérové poradenství pro občany i zaměstnance, kteří procházejí změnou zaměstnavatele nebo dokonce profese,“ vysvětluje Navrátil. Kariérní centrum se navíc brzy překlopí i do on-line podoby. Projekt pak doprovází i marketingová kampaň, která má informovat o transformaci regionálního průmyslu a také o příležitostech s ní spojených.

 

Firmy připravují plány proměny

Projekt také nabízí firmám dotační podporu na vzdělávání zaměstnanců. Udělení dotace je nicméně provázané s poradenstvím a přípravou firemního plánu, na jehož základě by se měla firma modernizovat a přizpůsobit se 21. století.

Jak prozradila Lucie Czudková, experta na komunikaci s firmami z MSPAKT, zájem firem o takovou dotační podporu odpovídá očekáváním, ale mohl by být vyšší. Důvodem mohou být náročnější podmínky pro udělení dotace. Firmy totiž musejí vytvořit transformační plán a jasně si svou vlastní modernizaci narýsovat. Ale i s tím jim poradna pomůže, existují šablony na sestavení takových plánů.

„Očekáváme, že zájem bude nadále růst, zejména s ohledem na probíhající změny na pracovním trhu a potřebu adaptace na nové technologie,“ říká Czudková.

Projekt TRAUTOM je financovaný z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) a potrvá do konce roku 2027. Celkové náklady přesahují 100 milionů korun, přičemž dotace z OPST se pohybují ve výši necelých 90 milionů.

„Doposud se do projektu TRAUTOM zapojilo cca 30 až 40 firem. První z nich již zahájily vzdělávání svých zaměstnanců, řádově se jedná o desítky lidí. Ostatní své vzdělávací projekty připravují nebo čekají na jejich schválení,“ shrnuje první výstupy Czudková s tím, že v příštím roce by se měl projekt rozšířit a zasáhnout další desítky firem. Díky projektu by tak měly být proškoleny tisíce lidí.

Nabídka vzdělání musí odpovídat potřebám

Výraznou roli v projektu sehrává Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO), která za projektem stojí společně s MSPAKT.

VŠB-TUO vytváří metodiku projektu, sleduje a analyzuje nabídku vzdělání, a pomáhá přímo firmám s přechodem na nové technologie a inovativní postupy.

Škola pak také zajišťuje mezinárodní spolupráci a přenos zkušeností mezi podobnými aktéry napříč evropskými hranicemi. „Tento aspekt je zásadní, aby TRAUTOM mohl reflektovat nejnovější trendy v oblasti vzdělávání a technologické transformace a zároveň nabízel aktuální a relevantní vzdělávací kurzy, které pomáhají zlepšovat nabídku vzdělávacích programů v našem regionu,“ říká Jakub Štolfa, který má za VŠB-TUO projekt na starosti.

„Výzvou tohoto projektu je zejména jeho rozsah a komplexita. Nastavit systematický a řízený přístup k celoživotnímu vzdělávání v kraji a pomoci tak transformovat region do budoucnosti vyžaduje koordinaci mezi mnoha různými aktéry, včetně firem, škol, zaměstnavatelů i veřejné správy,“ dodává akademik.

Klíčem je podle něj držet krok s rychlým tempem technologických změn – zejména s ohledem na digitalizaci. Důležité také je, že TRAUTOM není ojedinělým projektem, ale je součástí širší inovační strategie regionu.

 

Střední školy v kraji budou mít nové výukové prostory

Součástí snah Moravskoslezského kraje nastartovat v regionu inovace je také projekt TPA, tedy Technologická a podnikatelská akademie. Ta je zaměřena především na střední školy a technicky orientované žáky.

Jedním z hlavních cílů TPA je propojení firem a škol. V rámci projektu vznikají moderní výukové prostory hned na devíti středních školách v kraji.

Kromě toho projekt TPA přináší inovativní vzdělávací nástroje, jako jsou EduBoxy – virtuální vzdělávací balíčky, které zahrnují témata jako elektronické zdravotnictví, vodíkové technologie nebo chytré zemědělství. Materiály budou sloužit k tomu, aby se studenti středních škol seznámili s aktuálními technologiemi a trendy, které budou dominovat na trhu práce v budoucnosti.

Projekt TPA rovněž podporuje rozvoj podnikavosti mezi studenty a zlepšuje jejich digitální kompetence. Jeho součástí je také zázemí pro učitele, kteří budou proškoleni v nejnovějších technologiích a pedagogických metodách.

Náklady projektu převyšují miliardu korun, přičemž drtivou většinu pokryje dotace z OPST – podobně jako v případě projektu TRAUTOM.

Právě OPST do Česka přivádí dotace z evropského Fondu spravedlivé transformace, který EU vytvořila ve snaze pomoci uhelným regionům zbavit se závislosti na fosilním průmyslu a nastartovat udržitelný rozvoj. Aby regiony mohly peníze získat, musely připravit své vlastní transformační plány a zakomponovat do nich projekty, které mají potenciál posunout je vpřed – tedy právě takové projekty, jako jsou TRAUTOM nebo TPA.

Zdroj: Zachová, Aneta. Průmysl školí zaměstnance, aby zvládli nové technologie. V Moravskoslezském kraji s tím pomáhají experti. Online. In: Euractiv.cz  08. 11. 2024. Dostupné z: https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/prumysl-skoli-zamestnance-aby-zvladli-nove-technologie-v-moravskoslezskem-kraji-s-tim-pomahaji-experti/  [citováno 2024-11-11].

 

Napsat komentář