Aktéry inovačního ekosystému MSK jsou univerzity, výzkumné instituce, podniky, regionální agentury, studenti a další.
Pro rozvoj inovačního ekosystému je velice zásadní spolupráce jednotlivých aktérů, jelikož pouze tak dochází k efektivnímu předávání znalostí, budování sítí a rovněž realizaci nových projektů. Sdílení cílů, výzev a vzájemná podpora přispívá rovněž ke konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje.
Základním stavebním kamenem a hybateli regionálního inovačního ekosystému MS kraje jsou podnikatelé a jejich firmy. Přináší totiž na trh nejen nové produkty a služby, ale také nové způsoby výroby a organizačními postupy. Díky nim tak v kraji vznikají nová pracovní místa a roste životní úroveň.
Některé inovace však vyžadují mnoho kapitálu a dalších vstupů, které mohou zajistit pouze velké firmy. Korporace jsou proto další zásadní částí inovačního ekosystému regionu. Právě v korporacích se koncentruje know-how o trzích a trendech formujících nové příležitosti. Jejich zaměření významně ovlivňuje budoucí cesty rozvoje ekosystému, včetně mnoha startupů, které jsou pro rozvoj a růst regionu zásadní.
Také VaV centra mezinárodních korporací spolu s nově vznikajícími startupy a dynamicky rostoucími scaleupy mají zásadní podíl na zvyšování podnikatelské aktivity v regionu. Tyto entity jsou hybnou silou inovací, přitahují investice a posilují konkurenceschopnost regionálního hospodářství. Spolupráce mezi korporátními VaV centry a agilnějšími podniky může pak vést k synergiím, které výrazně ovlivní růst a inovace v regionu.