Právě si prohlížíte Finsko: země možností a inspirace nejen na poli cirkulární ekonomiky

Finsko: země možností a inspirace nejen na poli cirkulární ekonomiky

V září se zástupci města Ostrava, MSIC a Panevropské univerzity zúčastnili prvního mezinárodního setkání všech partnerů project DeCo ve finském Lahti. Na setkání byla skvělá příležitost poznat nejen strategické přístupy Finska k cirkulární ekonomice, ale také konkrétní příklady úspěšných firem, které se těmito principy řídí.

Finsko skupinu překvapilo tím, že přestože je inovačním lídrem v mnoha oblastech včetně cirkulární ekonomiky, ve skutečnosti se stále potýká s vysokou spotřebou domácích surovin. Míra recyklace ve Finsku dosahuje pouze 4 %, zatímco průměr v EU je 11 %. Přesto se můžeme inspirovat jeho strategickým přístupem – Finsko vidí uhlíkově neutrální cirkulární ekonomiku jako klíč pro budoucí prosperitu a stanovuje si ambiciózní cíle do roku 2035.

Během setkání nechyběla například návštěva nábytkářské firmy ISKU, která se snaží o maximální lokální výrobu a uhlíkovou neutralitu, ale také Design Weeku v Helsinkách, což poskytlo příležitost vidět inovativní přístupy k obalům a materiálům v rámci výstavy Design for a Cooler Planet. Studenti z univerzity Aalto představili projekty, pro které vyvíjí a využívají přírodní a recyklované materiály, a ukázali, jak lze s těmito nápady přispět k udržitelnější budoucnosti.

Závěr cesty patřil návštěvě krajského úřadu Helsinki-Uusima a jejich Circular Hubu, který pomáhá firmám i městům v implementaci principů cirkulární ekonomiky. Tento hub je důležitým partnerem pro organizace v počátečních fázích a poskytuje podporu při definování závazků spojených se Zelenou dohodou pro cirkulární ekonomiku. Také stojí za přípravou „handbooku“ lokálních řešení cirkulární ekonomiky, zájemci si ho mohou prohlédnout zde.

Celé setkání bylo bohaté na nové poznatky a inspirace, které pomohou v dalším rozvoji cirkulárních strategií v Moravskoslezském kraji.

Autor: Izabela Lupieńská, MSIC

             

 

Napsat komentář