Na několika místech moravskoslezské metropole se ve dnech 9. – 10. 10. 2024 konal 3. ročník jedinečné konference Talent City, organizované statutárním městem Ostrava. Její ústřední téma spočívalo v přístupech k rozpoznání, podchycení a rozvoji talentů ve vzdělávacím procesu. Součástí konference byly workshopy, prezentace i debaty. To vše za aktivní účasti tuzemských i zahraničních odborníků a také zhruba 20 ostravských spolků, organizací a institucí. Veškeré akce v rámci konference probíhaly zdarma.
Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová mezi žáky během jednoho z workshopů. Foto: Adolf Horsinka
První programový den zahájily atraktivní workshopy pro děti z mateřinek a základních škol na území obce s rozšířenou působností (ORP) Ostrava. Na obsahové stránce dne se podílely jak ostravské organizace, tak mimoostravští aktéři jako skupina Kroužky, Prototýpci a Úžasné divadlo fyziky. Děti ze školek a škol se ponořily do chytré zábavy v budově Futurea, situované v Dolních Vítkovicích.
Odpoledne patřilo v prostorách Nové radnice Setkání rodičů nadaných dětí, které navštěvují ostravské školy. Rodiče při diskusi s psychologem René Gavlasem nasbírali spoustu podnětných informací a užitečných rad. Beseda s odborníkem, jenž se specializuje na práci s mimořádně talentovanými dětmi, pro ně představovala vítané obohacení.
Ve čtvrtek 10. 10. nadešel čas výhradně pro dospělé účastníky. Denní program byl na míru šitý pedagogům, studentům pedagogických oborů, umělcům, pracovníkům s mládeží, vychovatelům a také těm, kdo se o příslušnou tematiku aktivně zajímají.
Ti všichni se mohli zapojit – a zapojili – do 3 tematických bloků, probíhajících mezi 9. a 14. hodinou. Jednalo se o bloky „Talent a vzdělávání“, „Talent a kreativita“ a „Talent a podnikavost“. Jejich obsahová náplň seznámila přítomné s různými přístupy k práci s talentovanými dětmi. K tomu posloužily workshopy, ukázkové hodiny, debaty i prezentace na témata kreativity, zážitkové pedagogiky, technologické gramotnosti nebo multimediální tvorby a umělé inteligence.
Vyvrcholením letošního ročníku byl neformální networking s následnou velkou debatou v klubu Parník. Šéfredaktorka časopisu EduRevue Markéta Beková moderovala informačně nabité odpoledne, k němuž přispěly taktéž kapacity světové úrovně. O své názory a zkušenosti se podělili například Ota Michálek, tajemník Czech Rocket Society, student kosmického inženýrství na univerzitě v Bristolu nebo Sara Polak, česká výzkumnice, antropoložka, archeoložka umělé inteligence a popularizátorka umělé inteligence. Dále pak ředitel Smíchovské SŠ Praha Radko Sáblík, který s jedním ze svých studentů prezentoval inovativní školní přístup k podpoře studentských startupů. Nechyběli Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ podporující projekty cílící jak na nadané děti, tak na pedagogy a školy, Dorota Madziová, spoluzakladatelka Centra kompetencí, psychoterapeutka, kariérní poradkyně, ani Josef J. Roušar, lektor a mentor škol, konzultant vyvážené inkluze, pedagog, vedoucí projektu Synapse zaměřující se na oblast školské legislativy, financování, strategického řízení a plánování pedagogického procesu.
Konferenci připravil odbor kultury a školství statutárního města Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem. Záštitu nad ní udělila manželka prezidenta České republiky, Eva Pavlová.
Zdroj: Ostrava.cz
Konference Talent City znovu ukázala, jak pracovat s nadáním žáků a studentů — Ostrava