Právě si prohlížíte První setkání Energy Labu: Klíčová platforma pro sdílení znalostí a k posunu směrem k udržitelným technologiím

První setkání Energy Labu: Klíčová platforma pro sdílení znalostí a k posunu směrem k udržitelným technologiím

V rámci projektu REFRESH se uskutečnilo první setkání Energy Labu. Zaměřeno bylo na sdílení zkušeností a znalostí v oblasti energetiky a technologických inovací, s přihlédnutím k sociálním aspektům energetické transformace.

 Setkání zahájil úvodním slovem vědecký ředitel laboratoře Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií, Stanislav Mišák, který poděkoval všem účastníkům za jejich přítomnost a zdůraznil význam proměnit Green Deal do „Real Deal“, který by měl přinést konkrétní řešení pro energetiku i společnost.

Region od nás očekává významnou pomoc v procesu jeho transformace z regionu uhelného na region udržitelný a atraktivní pro život. Toto je hlavní cíl klíčového projektu REFRESH a v rámci Energy Lab, což je jedna ze čtyř živých laboratoří tvořící výzkumnou agendu projektu, pomáháme s transformací kraje v oblasti energetiky, kterou tvoříme novou, založenou na nízkouhlíkových technologiích podporujících energetickou soběstačnost nejen Moravskoslezského kraje, ale i dalších regionů v rámci ČR potažmo EU. Jsem rád, že jsme uspořádali první společné setkání Energy Lab s mezinárodní účastí excelentních vědců, v němž můžeme nad konkrétními výzkumnými tématy v rámci všech pěti výzkumných programů diskutovat. V obdobném formátu se budeme scházet pravidelně, abychom mohli sledovat progres ve vývoji technologií a metod, jejichž implementace v praxi je pro transformaci regionu klíčová,“ uvedl vědecký ředitel Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií Stanislav Mišák.

Součástí workshopu bylo také představení struktury Energy Labu a dílčích oblastí výzkumu, které se zaměřují na různorodé aspekty energetické transformace. Konkrétně šlo o Materiálový výzkum pro energetiku a environmentální technologie, Výzkum v oblasti využití druhotných surovin a alternativních zdrojů energie, Výzkum v oblasti digitalizace a transformace energetiky, Výzkum v oblasti bezpečnosti a stavební efektivnosti energetických celků a Výzkum enviromentálních a zdravotních aspektů v oblasti energetiky.

Na úvod navázal vědecký ředitel laboratoře Social Lab, Ondřej Slach, který zdůraznil potřebu propojení technického a sociálního přístupu při řešení nadcházejících změn, které mohou mít vliv mimo jiné na trh práce, migraci a sociální polarizaci v kontextu energetické transformace, a to nejen na regionální, ale i celostátní úrovni. Akcentovány byly výzvy jako bariéry rozvoje obnovitelných zdrojů a sociálně-ekonomické aspekty akceptace nových technologií.

Jako další vystoupil Hanuman Niwrutti Thorat, který se věnoval vodíku jako klíčovému prvku v energetickém mixu. Zdůraznil, že přechod na čisté technologie, primárně vodíkové, je nezbytným krokem pro dosažení klimatických cílů, včetně snížení emisí oxidu uhličitého. Popsal pokroky v oblasti protonových výměnných membrán a elektrokatalyzátorů pro ekologické a nákladově efektivní elektrolyzéry. Membrány, vyvinuté z materiálů jako Nafion a Polybenzimidazol, mají lepší vodivost, odolnost vůči vysokým teplotám a mechanickému namáhání. Díky těmto vlastnostem mohou být aplikovány v různých průmyslových odvětvích, zejména tam, kde jsou potřeba materiály schopné odolat náročným podmínkám.

Workshop přinesl také příležitost k diskuzím o dalších inovativních technologiích, jako je hydrotermální karbonizace odpadních kalů, kterou představil Witold Kwapiński. Tento inovativní proces přeměňuje kaly na užitečný hydrochar a daná technologie pomáhá snižovat množství odpadů a znečištění, zatímco produkuje materiál využitelný jako palivo nebo půdní aditivum. Zmíněný proces přispívá k cirkulární ekonomice a pomáhá dosáhnout energetické neutrality v regionálních systémech zpracování odpadů.

Workshop byl vynikající. Je skvělý nápad spojit lidi z různých oborů, což nám umožňuje učit se z těchto rozmanitých oblastí výzkumu. Výměna myšlenek, která zde probíhá často vede k novým nápadům a inovativním řešením vlastních výzev,“ uvedl Witold Kwapiński.

Svůj výzkum v oblasti větrných energetických systémů představil Flah Aymen, který se zaměřil na speciální konstrukce elektrických strojů pro obnovitelné zdroje energie. Představené duální statorové a rotorové stroje, které jeho tým vyvíjí, zvyšují výkon větrných turbín a zlepšují jejich spolehlivost. Tyto konstrukce jsou škálovatelné a vhodné jak pro malé, tak i velké větrné farmy, což z nich činí klíčový prvek pro budoucnost větrné energetiky.

Leonor Calvo v rámci projektu CESAR představila výzkum zaměřený na bezpečnost vodíkových technologií. Její tým vyvinul nové standardy a bezpečnostní protokoly pro práci s vodíkem, což je zásadní pro bezpečnou implementaci vodíkových technologií v různých průmyslových odvětvích. Výzkumný projekt CESAR má ambici pomoci Moravskoslezskému kraji být lídrem v oblasti čistých technologií.

Uvědomuji si, že tento workshop je součástí projektu REFRESH. Jsem ráda, že díky naší spolupráci na tématech týkajících se životního prostředí, energetiky, vodíku a podobných oblastí jsem se mohla zúčastnit této události. Účast na takovém workshopu je vždy přínosná pro každého, protože poskytuje vhled do témat, která mohou být mimo vlastní vědeckou oblast. Při těchto akcích můžete získat zajímavé nápady, které nakonec mohou vylepšit váš vlastní výzkum. Pro mě je to velmi zajímavé a skutečně si vážím toho, že jsem byla pozvána k účasti, a že jsem se mohla dozvědět více o energetice, odpadech a elektrolýze vodíku,“ uvedla Leonor Calvo.

Bartosz Romuald Zawadzki představil výzkum fotokatalýzy s použitím materiálů NiO/vermikulit. Tento výzkum ukázal potenciál daných materiálů pro produkci vodíku pomocí světla a fotokatalyzátorů. Vodík, který je klíčovým zdrojem energie, lze takto vyrábět efektivněji a udržitelněji. Studie ukazuje, že různé syntetické metody mohou zlepšit stabilitu katalyzátorů, což má přímý dopad na zvyšování výroby vodíku při nižších nákladech.

Myslím, že workshop byl skvělý. Podpořil výměnu nápadů a informací mezi účastníky, což můj celkový zážitek umocnilo. Co pro mě bylo nejpřínosnější, bylo rozhodně navazování kontaktů. Setkal jsem se se specialisty z podobných, ale trochu odlišných oborů, což mi pomohlo rozšířit obzory. Například jsem slyšel o hydrotermální karbonizaci, fotolýze, elektrochemii a o bezpečnosti vodíkových technologií. I když to nejsou přesně oblasti mého výzkumu, dozvědět se o nich pomáhá posunout naše porozumění těmto technologiím,“ uvedl Bartosz Romuald Zawadzki.

Setkání Energy Labu zakončil Stanislav Mišák shrnutím hlavních myšlenek a výzev, které byly během dne představeny. Zdůraznil, že REFRESH a Energy Lab představují unikátní platformu pro mezioborovou spolupráci, která umožňuje navázat nové kontakty a sdílet znalosti mezi výzkumníky, průmyslem a politickými aktéry.

Zdroj: CEET VŠB-TUO

Více: https://ceet.vsb.cz/cs/detail-novinky/?reportId=48148&linkBack=%2Fcs%2Findex.html

Napsat komentář