Právě si prohlížíte Základní výzkum i přesahy do praxe. Na cestě za cíli REFRESH se laboratoře skvěle doplňují

Základní výzkum i přesahy do praxe. Na cestě za cíli REFRESH se laboratoře skvěle doplňují

Vysoká úspěšnost v získávání špičkových vědců z tuzemska i zahraničí a kvalitní výsledky na různých úrovních technologické pokročilosti (TRL), tedy od excelentního základního výzkumu až po úzkou spolupráci s firmami. Právě tyto dva přínosy nejvíce vyplynuly z prezentací dosavadních výsledků projektu REFRESH na výjezdním setkání v Čeladné, jehož se zúčastnili kromě akademiků také zástupci partnerských institucí včetně Ministerstva životního prostředí (MŽP) ČR. Právě toto ministerstvo operační program Spravedlivá transformace, z nějž získal dosud největší projekt VŠB-TUO dotaci 2,5 miliardy korun, spravuje.  

„Dáváme vám rámec a sledujeme s úžasem, co všechno se daří. Přeji projektu, aby všechny části do sebe zapadly jako puzzle a podařilo se do regionu přivést zpět rodáky, kteří například po studiích zůstali jinde, nebo přilákat zcela nové špičkové vědce, kteří přispějí k rozvoji regionu,“ uvedla v úvodu setkání ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku MŽP Radana Leistner Kratochvílová.

Jak vyplývá z dosavadních výsledků, právě v získávání vědeckých posil se projektu daří výborně. „Již na počátku jsme si řekli, že největší investice jsou potřeba do lidí.  V tuto chvíli je již do projektu zapojeno 40 procent zcela nových lidí. Dosud jsme přivedli 30 excelentních vědců, často ze zahraničí, což je třikrát více, než jsme se zavázali. Ve vědě a výzkumu jsme vytvořili 62 nových pracovních míst (FTE), celkem jsme jich přislíbili za celou dobu projektu 106,“ přiblížil některé z výsledků ředitel REFRESH Igor Ivan.

Podle něj však i díky projektu REFRESH uspěla VŠB-TUO se 14 projekty ve významných evropských grantových soutěžích celkem za více než sedm milionů eur, ve třetině z nich je hlavním řešitelem nově příchozí výzkumník. Vědci mají na svém kontě 391 impaktovaných publikací, u třetiny z nich je autorem nový vědec, a podány byly čtyři patentové přihlášky. Konkrétní vybrané výsledky podrobněji přiblížili vědečtí ředitelé čtyř živých laboratoří, kteří se podělili i o plánované investice a další úkoly.

„Z pohledu člověka, který se v oblasti průmyslu pohybuje dnes a denně, velmi oceňuji to, že se povedlo propojit vědu, průmyslovou realitu a studenty. Věřím, že díky tomu se podaří cíle projektu naplnit,“ uzavřela setkání členka Správní rady REFRESH a viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Kateřina Kupková.

REFRESH je založený na unikátním konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, v nichž se špičkový výzkum provádí v úzkém kontaktu s firmami a v souladu s požadavky koncových uživatelů. Výzkumníci se zaměřují na vývoj nových technologií pro klíčové oblasti, jimiž jsou udržitelná energetika, nové materiály nebo robotizace a digitalizace průmyslu či automatizace dopravy. Důležitou součástí projektu je sledování změn v regionu optikou společenských a humanitních věd pod garancí Ostravské univerzity.

Zdroj: smaragdova.cz, „Základní výzkum i přesahy do praxe: Na cestě za cíli REFRESH se laboratoře skvěle doplňují“, dostupné na www.smaragdova.cz.

Napsat komentář