Moravskoslezský kraj jde hrdě vstříc transformaci v zelený region. Realizujeme aktivity, eventy a vytváříme spolupráce v oblastech udržitelnosti, cirkulární ekonomiky, nových materiálů a technologií. 

Pro aktuální informace z oblasti Envi-Tech doporučujeme odebírat tematický newsletter: https://ms-ic.cz/newsletter/ 

Life Coala 

Projekt LIFE COALA je mezinárodním projektem programu LIFE, který financuje a podporuje projekty, které jsou zaměřeny
na informační osvětu, na změnu postojů a jednání cílových skupin, ochranu přírody a biodiverzity
ve volné krajině.
 

Konkrétně projekt LIFE COALA má za cíl zvýšit klimatickou odolnost kraje. Do projektu je zapojeno 13 partnerů. Mimo MSIC se jedná také o další krajské agentury MSID, MEC, samotný Moravskoslezský kraj jako hlavní garant projektu, dále MŽP, město Karviná, Havířov, Orlová, VŠB, Nadace Partnerství, statní podnik DIAMO, zahraničními partnery jsou Slezské vojvodství a Główny Instytut Górnictwa z polských Katovic. 

Hlavním úkolem projektu je úspěšné zavádění cílů Adaptační strategie MSK
na dopady změny klimatu, jež byla první takovouto zpracovanou strategií kraje
v ČR. Projekt klade důraz na kreativitu a inovativnost při praktickém řešení problému. Proto budou finance použity např. na demonstrační a pilotní aktivity tak, aby byly využité postupy a přístupy přínosné i pro další realizátory v procesu adaptace, a to jak
v MSK, tak v rámci ČR a EU. Úkolem MSIC v projektu je pomoci malým a středním podnikům snižovat negativní dopad na životní prostředí
za předpokladu stále efektivního řízení firemního provozu, a to prostřednictvím zjištění jejich aktuálního stavu, představení nových technologií a spoluprací s předními specialisty
v daných oborech na změnovém projektu.
 

DeCo 

MSIC a statutární město Ostrava jsou zapojeny do projektu Design Collaboration for Sustainable Business (DeCo) z evropskéhoprogramu Interreg Europe. 

Jeho cílem je identifikace příkladů dobré praxe v udržitelné výrobě a sdílení zkušeností a znalostí v rámci evropských regionů za účelem porozumění potenciálu metod designu. Zároveň jde o podporu a rozvoj místních,regionálních a národních politických nástrojů aprogramů. 

Hlavní motivací kzapojení do projektu je sdílení dobré praxe vrámci zapojených partnerů, kterými jsou: 

  • LAB University of Applied Sciences, Finland (hlavní partner)  
  • Regional Council ofPäijät-Häme (Finsko)  
  • Design Forum Finland (Finsko)  
  • Public Institution for the Development of theMeđimurje County REDEA (Chorvatsko)  
  • Regional Development Fund of Central Macedonia (Řecko) 
  • Associated policy authority – Region of Central Macedonia  
  • Special Account for Research Funds of International Hellenic University (Řecko)  
  • Moravian-Silesian Innovation Centre Ostrava (ČR) 
  • Associated policy authority – City of Ostrava 
  • Wallonie Design (Belgie) 
  • Associated policy authority – Public Service of Wallonia – Department of Competitiveness and Innovation – Economic Policy Directorate  
  • The Official Chamber of Commerce, Industry, Services and Navifation of Spain (Španělsko)  
  • Podkarpackie Innovation Centre (Polsko)  

CirkArena 

CirkArena je plánovaným výzkumně-vývojovým centrem pro cirkulární ekonomiku. Bude soustřeďovat excelentní vědecké a inovační týmy a kapacity s ambicí zapojit svá pracoviště v Třinci a Ostravě do systému národních referenčních laboratoří. 

Centrum se zaměří na výzkum odpadů – průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezký kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů – a přispěje tak k transformaci Moravskoslezského kraje. 

CirkArena staví na bázi širokého partnerství výzkumných a vzdělávacích organizací a veřejného sektoru. Bude mostem mezi technologickou a znalostní základnou a pomůže akcelerovat aktivity výzkumu a vývoje, inovací a vzdělávání v oblasti cirkulární ekonomiky. 

Projekt Cirk Arena je součástí širší strategie SMARt And Green District (SMARAGD), která nabízí regionu komplexní řešení výzev společnosti v oblasti materiálů, energetiky, životního prostředí a IT v uceleném území a je tvořena několika vzájemně synergickými projekty s plánovaným multizdrojovým financováním. 

Více o projektu CirkArena

Nedílnou součástí uvedených aktivit je pravidelné setkávání pracovních skupin složených z odborníků na konkrétní téma.

Ve vazbě na vizi, cíle a partnerství pro projekt Life Coala se etablovala PS, která je součástí implementační struktury RIS MSK pod označením EnviTech

Hlavními tématy jsou funkční cesty pro přechod k cirkulární ekonomice, spolupráce na přípravě a realizaci experimentálních inovačních projektů, výměna zkušeností, odpadové a obalové hospodářství, nová regulace formující cesty k environmentálně udržitelné ekonomice.

 Máte zájem stát se členem pracovní skupiny? Ozvat se můžete na kontakt uvedený níže.

Lukáš Adámek
Petr Birklen
Radana Brábníková
Michal Čižmár
Pavel Drozd
Štěpánka Havlová
Daniel Heczko
Mikuláš Hurta
Vladimír Jirka
Vladimíra Karasová
Petr Klimek
Jana Kovaříková
David Kutý
David Lex
Adam Liška
Libor Mertl
Adam Milata
Daniel Minařík

Pro více informací kontaktujte

Izabela Lupieńská

+420 720 100 383

izabela.lupienska@ms-ic.cz