Podpořit růst v malých a středních firmách v MS kraji

Způsob měření: počet firem opakovaně využívajících služby (min. 2x)

Cíl: 700 (2027); 1000 (2030)

Dílčí aktivity vedoucí k naplnění: koučinkové programy MSIC, programy MSIC zaměřené na adopci nových technologií MSP v oblasti digitalizace včetně AI, udržitelnosti, med-tech atd., nové studijní programy na VŠ (např. udržitelnost, environmentální obory), služby inovační infrastruktury (vznik specializovaných kompetenčních center), EDIH Ostrava včetně osvětových a školících aktivit

Cílová skupina: inovativní MSP (koučinkové programy MSIC), MSP (nikoli jen technologičtí lídři) pro oblasti digitalizace a udržitelnosti

Role MSIC: (i) poskytovatel služeb, (ii) partner jiných poskytovatelů služeb

MSK DIGITAL

Ostravsko je třetí nejvýznamnější koncentrací IT specialistů v ČR. V posledních 20 letech zde vyrostla řada úspěšných firem, které plně využily nových podnikatelských příležitostí, které díky postupující digitalizaci vznikají. 

Velké množství firem v regionu se věnuje podnikání v oblasti digitalizace firemních procesů s důrazem na výrobu, čímž v inovačním ekosystému vznikají nové příležitosti synergií s výše uvedenými doménami.

V souvislosti s rozvojem AI a ve vazbě na IT4I se objevují nové příležitosti spojené s učením neuronových sítí vytvářet specifické datové sety pro trénování neuronových sítí, což může urychlit a zlevnit řadu aplikací těchto technologií napříč obory.  

V tomto odvětví nechybí ani specializovaná školení v oblasti digitalizace, kybernetické bezpečnosti a AI pro MSP i veřejné organizace a školy.

Pro aktuální informace z oblasti digitalizace a AI doporučujeme odebírat tematický newsletter: https://ms-ic.cz/newsletter/

IT4INNOVATIONS (VŠB-TUO)

IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), umělé inteligence (AI), kvantového počítání (QC) a jejich aplikací do dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborů, provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice.

IT4Innovations poskytuje od roku 2013 nejmodernější superpočítačové technologie a služby jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry za účelem zvýšení konkurenceschopnosti a inovativnosti české vědy a průmyslu.

V současné době IT4Innovations provozuje tři superpočítače: Karolina (15,7 PFlop/s, instalovaný v létě 2021), který rovněž slouží evropským vědeckým komunitám jakožto jeden z EuroHPC petascalových superpočítačů, Barbora (849 TFlop/s, instalovaný na podzim 2019) a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 (2 PFlop/s pro AI, instalovaný na jaře 2019).

Významný přínos pro rozvoj této oblasti v MSK má Evropský digitální inovační hub (EDIH Ostrava), který byl vytvořen kolem IT4I.

 

SMEdigi webináře

Již pravidelný cyklus SMEdigi a AI webinářů. Aktuálním trendům v oblasti umělé inteligence, digitální transformace a kybernetické bezpečnosti rozebírají formou online webináře odborníci z praxe.

Registrační formulář

Mimochodem, věděli jste, že záznamy realizovaných webinářů najdete na platformě YouTube? Cyklus organizuje EDIH Ostrava. Vybrané webináře připravují kompetenční a inovační centrum INTEMACStředočeské inovační centrum a Technologické inovační centrum.

Aktivita je realizovaná za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.

Moravskolsezské inovační centrum Ostrava a.s. je také spoluzakladatelem platformy Česká nárosní AI platforma. Ta propojuje český akademický, veřejný, soukromý i neziskový sektor, pomáhá formovat a rozvíjet komunitu okolo AI a zastřešuje aktivity na podporu tohoto tématu. Intenzivně se věnuje rozvoji inovačního ekosystému a ekosystému umělé inteligence v Česku.

ENVI-TECH

Moravskoslezský kraj jde hrdě vstříc transformaci v zelený region. Realizujeme aktivity, eventy a vytváříme spolupráce v oblastech udržitelnosti, cirkulární ekonomiky, nových materiálů a technologií. 

Pro aktuální informace z oblasti Envi-Tech doporučujeme odebírat tematický newsletter: https://ms-ic.cz/newsletter/ 

DeCo 

MSIC a statutární město Ostrava jsou zapojeny do projektu Design Collaboration for Sustainable Business (DeCo) z evropskéhoprogramu Interreg Europe. 

Jeho cílem je identifikace příkladů dobré praxe v udržitelné výrobě a sdílení zkušeností a znalostí v rámci evropských regionů za účelem porozumění potenciálu metod designu. Zároveň jde o podporu a rozvoj místních,regionálních a národních politických nástrojů aprogramů. 

Hlavní motivací kzapojení do projektu je sdílení dobré praxe vrámci zapojených partnerů, kterými jsou: 

  • LAB University of Applied Sciences, Finland (hlavní partner)  
  • Regional Council ofPäijät-Häme (Finsko)  
  • Design Forum Finland (Finsko)  
  • Public Institution for the Development of theMeđimurje County REDEA (Chorvatsko)  
  • Regional Development Fund of Central Macedonia (Řecko) 
  • Associated policy authority – Region of Central Macedonia  
  • Special Account for Research Funds of International Hellenic University (Řecko)  
  • Moravian-Silesian Innovation Centre Ostrava (ČR) 
  • Associated policy authority – City of Ostrava 
  • Wallonie Design (Belgie) 
  • Associated policy authority – Public Service of Wallonia – Department of Competitiveness and Innovation – Economic Policy Directorate  
  • The Official Chamber of Commerce, Industry, Services and Navifation of Spain (Španělsko)  
  • Podkarpackie Innovation Centre (Polsko)  

CirkArena 

CirkArena je plánovaným výzkumně-vývojovým centrem pro cirkulární ekonomiku. Bude soustřeďovat excelentní vědecké a inovační týmy a kapacity s ambicí zapojit svá pracoviště v Třinci a Ostravě do systému národních referenčních laboratoří. Centrum se zaměří na výzkum tří typů odpadů – průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů – a přispěje tak k transformaci Moravskoslezského kraje. 

Více o projektu CirkArena

POHO2030

POHO2030 je unikátní transformační program zaměřený na oživení pohornické krajiny Karvinska. Toto území rozkládající se mezi Havířovem, Karvinou a Orlovou, se může pochlubit bohatou historií, která byla formována po staletí těžbou uhlí. Cílem této koncepce je komplexní transformace pohornického území tak, aby přineslo užitek firmám, zdejším obyvatelům i turistům. Na zpracování vize přeměny pohornické krajiny se podílelo přes 30 renomovaných odborníků napříč obory. V současnosti se vize stávají skutečností a v krajině je již možné vidět mnoho dílčích projektů, které byly realizovány.

Aktivity programu POHO2030 koordinuje krajská rozvojová agentura Moravskoslezské Investice a Development, a.s.

Více o projektu POHO2030

 

POHO Park Gabriela

Jeden z vlajkových projektů, který usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv.Petra z Alkantary. Stávající budovy bývalého důlního areálu budou revitalizovány a bude vybudováno nové turistické informační centrum, které poskytne celoroční zázemí pro návštěvníky. Součástí bude také zcela nová interaktivní expozice staré hornické Karviné věnovaná příběhům lidí, které na Karvinsku ovlivnila těžba uhlí. Kromě expozice o životě horníků a těžbě uhlí nabídne zrekonstruovaná kulturní památka reprezentační prostory po konání konferencí, workshopů, festivalů a dalších nejrůznějších akcí. Projekt je financován za finanční podpory Moravskoslezského kraje a prostředků z Operačního programu Spravedlivá transformace.

POHO pointy

POHO pointy najdete hned na několika místech v našem regionu. Místním i turistům otevírají okno jak do historie hornictví, tak i do budoucnosti pohornické krajiny. POHO Pointy jsou skvělým příkladem udržitelné transformace, kdy byl vdechnut nový život nevyužitým důlním vozíkům a bylo využito dalších recyklovaných materiálů. POHO pointy jsou celkem 4 a najdete je v areálu Lodiček Dokořán v Karviné, na náměstí ve Staré Orlové, u Šikmého kostela a u dolu Gabriela. Více informací o programu POHO2030 a dalších projektech najdete na www.poho2030.cz

Life Coala 

Projekt LIFE COALA je mezinárodním projektem programu LIFE, který financuje a podporuje projekty, které jsou zaměřeny
na informační osvětu, na změnu postojů a jednání cílových skupin, ochranu přírody a biodiverzity
ve volné krajině.
 

Konkrétně projekt LIFE COALA má za cíl zvýšit klimatickou odolnost kraje. Do projektu je zapojeno 13 partnerů. Mimo MSIC se jedná také o další krajské agentury MSID, MEC, samotný Moravskoslezský kraj jako hlavní garant projektu, dále MŽP, město Karviná, Havířov, Orlová, VŠB, Nadace Partnerství, statní podnik DIAMO, zahraničními partnery jsou Slezské vojvodství a Główny Instytut Górnictwa z polských Katovic. 

Hlavním úkolem projektu je úspěšné zavádění cílů Adaptační strategie MSK
na dopady změny klimatu, jež byla první takovouto zpracovanou strategií kraje
v ČR. Projekt klade důraz na kreativitu a inovativnost při praktickém řešení problému. Proto budou finance použity např. na demonstrační a pilotní aktivity tak, aby byly využité postupy a přístupy přínosné i pro další realizátory v procesu adaptace, a to jak
v MSK, tak v rámci ČR a EU. Úkolem MSIC v projektu je pomoci malým a středním podnikům snižovat negativní dopad na životní prostředí
za předpokladu stále efektivního řízení firemního provozu, a to prostřednictvím zjištění jejich aktuálního stavu, představení nových technologií a spoluprací s předními specialisty
v daných oborech na změnovém projektu.
 

MED-TECH

V oblasti zdravotnictví je v dnešní době řada výzev, kterým společnost čelí. Je proto zásadní aktuálně a efektivně reagovat na potřeby zdravotnické péče, vč. využívání nových možností a nástrojů.  

I proto je v MSK například zřízena MedTech platforma zaměřující se na zdravotnické prostředky a využití digitálních technologií, které umožňují efektivnější sledování a péči o zdraví lidí.  

MedTech platforma 

Celá MedTech platforma aktuálně sčítá 40 aktivních členů. Členové se pravidelně setkávají u kulatého stolu, zpravidla se účastní okolo 25 firem, organizací, zástupců Lékařské fakulty Ostravské univerzity i Fakultní nemocnice Ostrava. Setkání se ale účastní pravidelně rovněž zástupci firem či institucí z dalších krajů, aby ideálně docházelo i k inspiraci mezi kraji navzájem.  Dohromady si mohou sdílet potřebné know-how, zkušenosti, ale i aktuální výzvy nebo potřeby.